• https://www.facebook.com/kalkimemlak
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=0530 493 65 40
  • https://www.instagram.com/canakkalearsacom/
  • https://www.youtube.com/channel/UCvJpPEBWUtJHd58gF994Xpg
Hava Durumu
Saat
Takvim

Kalkım Geziyorum

Yeryüzü Cenneti Kalkım - Kazdağı


Tanrılar tarafından yönetim ve gözetim noktası olarak seçilmiş, mitolojide tanrıların yurdu diye anılan ve Homerosun İlyada destanında da 1000 pınarlı ida diye bahsettiği, Kuzeybatının incisi Kazdağları, Alplerle eşdeğer sayılabilecek oksijen oranı, bakir doğası, şifalı kaynak suları, şelaleri, tespit edilen 101 familyaya ait 800 eşsiz bitki çeşidi ve ormanları, hayvanları (peşkirli ayı, anadolu parsı, sırtlan, kurt, geyik, karaca, kazdağı atı, yaban domuzu, onlarca kuş çeşidi) ile ekoloji ve ekosistemin tanımı denilebilecek olan bir bölge olarak, binlerce yıldır birçok uygarlığa da ev sahipliği yapıyor. (Lidyalılar, Persler, Bergama imparatorluğu, Doğu Roma, Batı Roma, Selçuklular, Osmanlılar dan sonra günümüzde Türkiye Cumhuriyeti varlığını sürdürüyor)


   


Anadolu’nun en eski uygarlığına sahip olan bu yörenin tarihi, yaklaşık olarak M.Ö 3000 yıllarına rastlamakta. Uzun süre Truva uygarlığına bağlı olarak kalmış, Kaz Dağının eteklerine kurulmuştur. Truva savaşının önemli kişilerinden Truva Kralı Pran’ın oğlu "Paris" sürülerini bu yörede otlatmıştır. Yöre daha sonra Perslerin Büyük İskender devrinde Bergama Krallığına bağlı kalmıştır. Büyük İskender'in Granikos Muharebesinden sonra 334 Haziran ayı içinde yaptırdığı Agonya Kapısı olarak bilinen Kayatepe Köprüsü halen tarihe meydan okuyarak varlığını sürdürüyor.


Neler yapılır:
Kaz dağları üzerinde en güzel yerleşimlerden biride Kalkım ve köyler.
Son dönemlerde turizmde de atağa kalkan Kalkım'da, Ekoturizm, atçılık, trekking tutkunları ile yatırımcılar, bu güzel beldeyi keşfederek etkinlikleri artırmaya başladılar. Bölge bilhassa hafta sonları motosikletle dolaşanların, fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çekiyor.Kalkım'a dileyenler Edremit üzerinden, dileyenler Çan, Yenice üzerinden gidebilir. Edremit üzerinden daha kolay. Edremit'ten kuzeye doğru, Kalkım-Yenice yoluna girilince bu değişik yolculuk başlamış oluyor.
Yol önce zeytinlikler arasından ilerliyor. Her yer göz alabildiğine zeytin ağacı örtüsüyle kaplı olduğu görülüyor. Yükseldikçe zeytinler yerini çamlara bırakıyor, bitki örtüsü değişiyor. 25. km'ye ulaşıldığında 900 metre kadar yüksekliğe çıkılmış oluyor.


   

Yürüyüş Parkurları
Hanlar yerleşimini geçtikten 10 km. sonra Milli Parklar Dinlenme Tesisleri bulunuyor. Burada tel kafesle çevrili büyük bir alanda Geyik Çiftliği yer alıyor. Koruma altındaki bölgede geyikler yaşıyor ve ürüyor.
Biraz beklenirse geyikleri görmek mümkün olabiliyor.


   

Handere yürüyüş parkuru,
Bol oksijenli tertemiz havada orman içinden Han Deresini takiben grup halinde yapılıyor ve yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüş sonrası piknik alanına ulaşılan bir güzergah.
Sivritepe parkuru
Bu yürüyüş parkurunda ise, yine orman içinden ve yolun her iki tarafında da muhteşem orman manzarası seyri ile yapılan, yaklaşık 2 saat yürüyüş sonrası piknik alanına ulaşılan bir güzergah.
Her iki parkurda orta zorlukta. Bölge av meraklılarının, doğa yürüyüşü yapanların gözde yerlerinden. Binicilik, avcılık, bisiklet turu, balıkçılık gibi doğa sporları yapmak için bölgede tek bir tesis hizmet veriyor.


   


İliada butik bir otel, bölgede ki geniş alanın tek nitelikli tesisi ve yukarıda sayılan aktivitelerin tümüne sahip. Ayrıca İliada Hotel bir belde için sunduğu üst düzey imkanlarla, Kalkım da konaklamayı planlayanlar için ideal bir seçim sayılıyor.


Yapılabilen Aktiviteler
Ekip oluşturup gelenler Paıntball yaoparak heyecanlı saatler geçiriyorlar. Of-road tutkunları 4x4 ile kazdağları keşıf turuna çıkıyorlar. Refakatçı eşliğinde acemiler için yapılan at gezileri binicilere büyük keyif veriyor. İsteyenler okçuluk, dağ bisikleti, trap atışları, havalı tüfek atışları, kazdağı cros yürüyüşleri, pıknikli yürüyüşler, kazdağı bitkilerini tanıma turu, meşaleli gece yürüyüşleri, yakın çevre gezileri, mini golf, bahçe satrancı ve teleskopla yıldız seyirleri yapabilir, kayan yıldızları seyrederken niyet tutabilirsiniz. Yapılabilecekler arasında doğa ile başbaşa kalıp kitap okumak, roman yazmak, resim yapmak, uçurtma uçurmak, foto safariye çıkmak olabilir.
En keyifli gezilerden birisi de açık havada ağaçların altında yapılan piknikler, sucuk ve köfte partileri.
Sağlık açısından dağda 21 gün kalanların kanı tamamen yenileniyor, pembe yanak oluyorlar. Bol oksijenli temiz hava, uykusuzluk, kalp, astım gibi problem yaşayanlara iyi geliyor.

Çevrede ne var ne yok
Gün içinde gidip gelebileceğiniz yerler arasında Assos, Behramkale, Zeus Altarı, Çanakkale tarafında yer alırken, İzmir yönünde ki önemli yerler arasında Ayvalık, Bergama Akropolü ve Akslepionu sayılabilir.
NASIL GİDİLİR?

Edremit şehir merkezinden Yenice yoluna girip orman içinden Kazdağları'nın muhteşem manzarası eşliğinde yol boyunca devam edin.

İstanbul - Çanakkale - Kalkım: 540 km
İstanbul - Kalkım: 175 Km
Ankara-Balıkesir-Edremit-Kalkım: 550 Km
İstanbul -Bursa - Kalkım: 400 km
İzmir - Kalkım: 250 Km
Kalkım - Edremit Havaalanı: 45 Km
NE YENİR?
Kazdağı ve çevre köylerde yöresel zeytinlerden imal edilmiş, sızma yağlardan bulmak mümkün. Ayrıca bölgede yetişen her yiyecek ayrı bir doğal lezzet taşıyor.
İliada Otelin sebze bahçesinde yetişen organik sebzeler ve yöresel otlarla (radika, istifna, şevket bostan, kuşkonmaz, rezene, ısırgan v.b.) yine bölgeye ait özel zeytinyağıyla pişirilmiş etli ve zeytinyağlı yemekler, salatalar ile yöreye ait doğal ortamında yetişen mantar çeşitleri ile yapılan yemekler, konuklar tarafından çok beğeniliyor.
İlkbaharda Oğlak çavirme, Sonbaharda yörede çıkan mantarlardan yapılan özel yemekler. Mevsimsel yemekleri oluşturuyor.Kahvaltılar ise şölen niteliği taşıyor. Organik zeytinyağı, bal, zeytin, keçi peyniri, köy peyniri, yakın çevredeki ya da İliada Oteli bahçesinde ki ağaçlardan toplanmış meyvelerden otel mutfağında aşcılar tarafından yapılan anne reçelleri, köylerden belirli periyodlarda toplatılan açık havada gezen tavuk yumurtası, ayrıca şefin hazırladığı çok özel tatlılar ve specialler, sofraları süslüyor.
Çeşitli yerlere yapılan yürüyüşlerde piknik molaları sırasında ızgara köfte ve suçuk partileri açılan iştahlara renk katıyor.